O nás v médiích

MBÚ v médiích

 • Praha, 1. prosince 2015  Ministryně předala ceny vědcům a studentům za rok 2015
  Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch předali v prostorách Senátu Parlamentu ČR ceny MŠMT udělované v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2015. Z Mikrobiologického ústavu AV ČR, v. v. i.  tuto cenu získal  RNDr. Petr Baldrian, Ph.D. za výzkum, který spojuje molekulárně biologické, mikrobiologické a biochemické metody při výzkumu mikroorganismů v půdním prostředí zaměřeného na identifikaci a popis aktivních mikroorganismů a analýzy ekosystémových procesů.
  http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/ministryne-predala-ceny-vedcum-a-studentum-za-rok-2015?highlightWords=Cena+ministryn%C4%9B

 

 • Vitalia.cz, 30.11.15, Bezlepková dieta je podle akademiků nezdravá módní vlna
  Úskalí bezlepkové diety se stalo hlavním tématem konference Akademie věd ČR. Přinášíme vám v plném znění informaci, kterou z konference připravil Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR. Reportáž z akce pak najdete v Akademickém bulletinu. … „Až dvacet procent Američanů dodržuje bezlepkovou dietu, ačkoliv nejsou vědecké důkazy, že by byla zdravější než běžná strava,“ uvedla na semináři prof. Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR. … Seminář zahájil prof. Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, koordinátor programu Potraviny pro budoucnost http://dieta.vitalia.cz/clanky/bezlepkova-dieta-je-podle-akademiku-nezdrava-modni-vlna/#ixzz3syEpj5OF
 • 11.11. 2015, Hotel Duo Praha
  Valorizační konference „UMĚNÍ ŽÍT SPOLU“ v rámci této konference přednášela prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc.  
  z Mikrobiologického ústavu Akademie věd na téma: Nesedávej panenko v koutě, aneb k čemu jsou dobré zahraniční zkušenosti.
 • ČRo Plus, 2.11.15, Studio Leonardo
  14:35 O zkrocení imunitního systému při léčbě nádorových onemocnění hovoří ve vědeckém rozhovoru imunoložka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd, členka Učené společnosti. Připravila Jana Olivová. http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3504189

 • Babinet.cz, 2.11.15, Nukleotidy – seznamte se
  …Nukleotidy jsou základní stavební kameny deoxynukleové kyseliny (DNA), která nese genetickou informaci, a kyseliny ribonukleové (RNA). Jsou rovněž součástí řady důležitých enzymů, nezbytných látkovou výměnu. Nukleotidy jsou přirozené látky, se kterými náš organismus umí efektivně nakládat a využít je právě tam, kde je jich nejvíce zapotřebí. Přední český imunolog z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, RNDr. Petr Šíma, CSc. dodává: „Nukleotidy – tedy nukleové kyseliny a enzymy jíme v jakékoliv živočišné či rostlinné stravě.
  http://babinet.cz//clanek-17958-nukleotidy-seznamte-se.html
 • ČRo Vltava, 10.8.15, Osudy Heleny Tlaskalové-Hogenové
  Rozhlasové vzpomínky mikrobioložky a lékařky. Poslouchejte na Vltavě od 10. srpna 2015 vždy v 11:30. … Profesorka MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc., z Mikrobiologického ústavu Akademie věd a členka Učené společnosti ČR zasvětila svůj pracovní život výzkumům v oblasti imunologie. Věnuje se zejména bakteriím, které máme my – lidé – ve svém těle… http://www.rozhlas.cz/vltava/literatura/_zprava/1520426

 • 18.5.15 v pořadu Sama doma RNDr. Veronika Benson, PhD. ( 55:25 – 64:00)
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/video/ 

 • 21@století, 9.4.15, Máte rádi lanýže?
  … Svou pozornost na ně překvapivě obrací i čeští vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
  Zajímá je totiž, za jakých podmínek by se dala tato houba žijící v symbióze s kořeny rostlin cíleně pěstovat i na našem území.
  http://21stoleti.cz/2015/04/09/mate-radi-lanyze/

 • ČRo Sever, 2.4.15, Chlorofyl – zabiják jarní únavy!
  … Nejvíc chlorofylu obsahuje sladkovodní řasa Chlorella a také mladý ječmen. Přípravky z nich jsou dostupné v lékárnách nebo v internetových obchodech.
  Kultivace zelené řasy Chlorella na pracovišti MBÚ v Třeboni. Foto:  Mikrobiologický ústav AV ČR …
  http://www.rozhlas.cz/sever/expres/_zprava/1473732

 • ČRo Dvojka, Meteor, 22.3.15, Obranná linie našeho těla sídlí ve střevech. Jsou to „spojenecké jednotky“
  Nedílnou součástí lidského těla jsou mikroorganismy. … „Téměř není v těle místo, kde by mikroorganismy nebyly,“ říká mikrobioložka prof. Helena Tlaskalová… Co se do Meteoru nevešlo – uslyšíte na přednášce. Profesorka Helena Tlaskalová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd bude ve středu 25. března od 14 hodin přednášet na téma Střevní mikrobiom ve zdraví a nemoci. Přednášku pořádá Učená společnost v Praze v budově Akademie věd na Národní 3, v místnosti 206.
  http://www.rozhlas.cz/meteor/prispevky/_zprava/obranna-linie-naseho-tela-sidli-ve-strevech-jsou-to-spojenecke-jednotky–1468033

 • ČRo Vltava, 6.11.14, Laboratoř genetiky a metabolismu hub
  … Houby – to nejsou jen oblíbené hřiby, lišky či žampiony – ty, kterými se zabývají vědci z Laboratoře genetiky a metabolismu hub Mikrobiologického ústavu Akademie věd, mohou způsobovat onemocnění rostlin, od travin až po stromy, ale také živočichů i lidí.  Badatelé studují nejen to, jak jednotlivé druhy hub něčemu či někomu škodí, ale zároveň hledají látky, které houby produkují, tzv. sekundární metabolity. … Laboratoří genetiky a metabolismu hub Mikrobiologického ústavu Akademie věd prováděl Janu Olivovou doktor Miroslav Kolařík.
  http://www.rozhlas.cz/mozaika/veda/_zprava/1417101

   

 • ČRo Leonardo, 9.10.14, Říjnový časopis Vesmír
  …Ve štítu barokního Opatovického mlýna na okraji Třeboně původně obýval svatý Florián, dnes z ní shlíží řasa Scenedesmus quadricauda, vyvedená ve vskutku nadživotní velikosti – zvětšena je asi desettisíckrát. … Sídlí v něm centrum řasových biotechnologií Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR. Jeho vedoucí, biofyzik Ondřej Prášil v rozhovoru s Ondřejem Vrtiškou vysvětluje, že řasy a jejich praktické využití není radno podceňovat. …
  http://www.rozhlas.cz/leonardo/zpravy/_zprava/1405848
 • Zpravodajství MO ČR • 23.9.2014
  V Těchoníně jednali zástupci Ministerstva obrany, Pardubického kraje a akademické obce, aby se dohodli na budoucí spolupráci a dalších možnostech využití této jedinečné specializované nemocnice. … Za jednacím stolem zasedli se svými týmy náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel, ředitel sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany Jakub Hodinář a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Akademickou obec zastupovali předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig, rektor Univerzity obrany Brno Bohuslav Přikryl, Jiří Ehrlich z Českého vysokého učení technického a ředitel Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR Martin Bilej.
  http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/techonin-se-otevira-novym-moznostem-102505/
 • první zprávy.cz, 15.9.14,
  ČEŠTÍ VĚDCI VYVÍJEJÍ NOVOU LÁTKU NA LÉČBU ZÁNĚTŮ
  Velmi perspektivní látku na léčbu zánětů objevili čeští vědci. Původem přírodní látka získaná z půdních bakterií dokáže blokovat záněty, a to jak akutní, tak chronické. Objev se zvolna posouvá z fáze základního výzkumu k přípravám prvotních klinických studií. … Na výzkumu se podílejí pracovníci tří výzkumných institucí, Biologického centra (BC) AV ČR v Českých Budějovicích, Mikrobiologického ústavu AV ČR v Praze a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/regiony/cesti-vedci-vyvijeji-novou-latku-na-lecbu-zanetu/

 

 • ČRo Vltava, 10.9.14,
  NOVÉ CENTRUM PRO VÝZKUM ŘAS V TŘEBONI.
  Nejen základní výzkum, ale i praktické využití jeho výsledků – to je cíl Centra řasových biotechnologií Algatech, které bylo otevřeno v Třeboni v rámci tamního pracoviště Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
  Vedoucí centra Algatech profesor Ondřej Prášil provedl Janu Olivovou novými prostorami.
  http://www.rozhlas.cz/mozaika/veda/_zprava/nove-centrum-pro-vyzkum-ras-v-treboni–1394595

 

 • 21@století, 29.8.14,
  ČEŠI VYVINULI UNIVERZÁLNÍ LÉK
  Lék, který by si měl poradit s širokým spektrem chorob, vynalezli čeští vědci. Pokud nové léčivo projde klinickými testy, mohla by být za deset let na trhu tabletka, která zaútočí na Alzheimerovu chorobu, alergie či zánětlivá onemocnění střev. Pomoci by mohla i po transplantacích a možná dokáže potlačit i nádorové bujení. Na výzkumu se podílejí hned tři vědecká centra: Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích, Mikrobiologický ústav AV ČR a pražský IKEM.
  http://21stoleti.cz/blog/2014/08/29/cesi-vyvinuli-univerzalni-lek/

 

 

 • Priemysel Dnes 20.8.2014
  Exkluzivní rozhovor s ředitelem Mikrobiologického ústavu AV ČR, v.v.i.
  http://www.priemyseldnes.sk/exkluzivne-rozhovory/mikrobiologicky-ustav-av-cr-vvi-140820
 • Gate2Biotech, 12.8.14, Světlo jako problém
  Fotosyntéza představuje fundamentální biochemický proces, na němž závisí udržení naprosté většiny forem života na Zemi; její výzkum patří v našich zemích mezi tradiční již od dob bývalého Československa. Týmy pracovníků třeboňského Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR pod vedením prof. Josef Komendy a dr. Romana Sobotky se dlouhodobě věnují oboru, který lze označit jako molekulární biologie fotosyntézy. Fotosyntetické organismy přeměňují energii slunečního záření na formy využitelné i pro ostatní organismy včetně člověka.
  http://www.gate2biotech.cz/svetlo-jako-problem/

 • EnviWeb, 10.8.14, Syntéza fotosyntetických komplexů v buňkách sinic…
  Týmy pracovníků třeboňského Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR pod vedením prof. Josef Komendy a dr. Romana Sobotky se dlouhodobě věnují oboru, který lze označit jako molekulární biologie fotosyntézy. Fotosyntetické organismy přeměňují energii slunečního záření na formy využitelné i pro ostatní organismy včetně člověka.
  http://www.enviweb.cz/clanek/priroda/100280/svetlo-jako-problem?

 

 • 21@století, 21.7.14,
  Bodlák proti nádorům

  Nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění otevírá objev českých a španělských badatelů. Tým prof. Vladimíra Křena z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky společně s týmem prof. Jitky Ulrichové z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a s vědci ze španělské Universidad de Málaga před časem vyvinuli nové deriváty s antiangiogenní aktivitou na bázi silybinu ‒ látky získávané z bodláku ostropestřce mariánského (Silybum marianum).
  http://21stoleti.cz/blog/2014/07/21/bodlak-proti-nadorum-2/

 

 

 

 • Studio Leonardo 09.05.2014 16:10
  Černý kašel se ve světě znovu šíří, rekordní počet případů zaznamenala loni Česká republika. Onemocnění ohrožuje hlavně kojence, kteří ještě nebyli očkováni. Proč se černý kašel znovu šíří mezi lidmi? Prof. Petra Šebo se ptá moderátor J. Burda.
  rozhovor najdete zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3118512

 

 • Klinika zdraví 19.4.2014,
  Čeští vědci mají patent, který pomůže vylepšit vakcínu proti černému kašli
  Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd při výzkumu bakterií způsobujících černý kašel nalezli metodu, jak zabránit jejich toxinu v potlačení obranyschopnosti člověka. … „Patent je neočekávaným a vlastně vedlejším výstupem našeho mnohaletého výzkumu, při kterém jsme zjišťovali, jak bakterie vyvolávající černý kašel vyřazuje obranyschopnost organismu,“ říká profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
  více na: http://www.klinikazdravi.cz/Novinky/Cesti-vedci-maji-patent-ktery-pomuze-vylepsit-vakcinu-proti-cernemu-kasli-315957

 

 •  IPRIMA 16.4.2014
  Máte rádi lanýže?
  Lanýž. Luxusní, vynikající, velmi drahá a velmi vyhledávaná kulinářská pochoutka známá především z francouzské kuchyně. Tyto jedinečné houby ale dnes nezajímají jen labužníky. Svou pozornost na ně překvapivě obrací i čeští vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Zajímá je totiž, za jakých podmínek by se dala tato houba žijící v symbióze s kořeny rostlin cíleně pěstovat i na našem území.
  http://neuron.zoom.iprima.cz/video/detail/56?voted=1

 

 •  ihned.cz, 16.4.14,
  Nový patent českých vědců. Objevili, jak vylepšit vakcínu proti černému kašli
  Náhoda pomohla českým vědcům z Mikrobiologického ústavu Akademie věd vynalézt způsob, který do budoucna pomůže v boji s černým kašlem. Nemoc se začala šířit v západním světě a ohrožuje život zejména neočkovaných kojenců do tří měsíců věku. … O novinku už projevily zájem světové farmaceutické společnosti a jedna zakoupila výzkumnou licenci. … „Patent je neočekávaným a vlastně vedlejším výstupem našeho mnohaletého výzkumu, při kterém jsme zjišťovali, jak bakterie vyvolávající černý kašel vyřazuje ,obranyschopnost organismu,“ říká profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
  http://zpravy.ihned.cz/cesko-zdravotnictvi/c1-62036360-novy-patent-ceskych-vedcu-objevili-jak-vylepsit-vakcinu-proti-cernemu-kasli

 

 • ČRo Plus, 16.4.14, Zprávy,
  Čeští vědci vylepšují vakcínu proti černému kašli. Nemoc je na vzestupu.
  Na vzniku nové vakcíny proti černému kašli se podílejí i čeští vědci. … O jejich výzkum se už zajímají velké farmaceutické firmy. „Připravili jsme – geneticky upravený – jeden z důležitých antigenů, který produkuje ta bakterie. Ten je teď testován jako potenciální budoucí složka nových očkovacích látek proti černému kašli,“ přiblížil profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
  http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/cesti-vedci-vylepsuji-vakcinu-proti-cernemu-kasli-nemoc-je-na-vzestupu–1339642

 

 • novinky.cz, 16.4.14,
  Čeští vědci mají patent na vylepšení vakcíny proti černému kašli.
  Černý kašel se v poslední době opět začal šířit v nejvyspělejších zemích světa. Na vině jsou pravděpodobně nebuněčné očkovací látky, které jsou sice k dětskému organismu šetrnější, ale neúčinkují v takové míře a dostatečné délce jako předchozí celobuněčné vakcíny. Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd učinili objev, který tuto situaci může změnit. … „Patent je neočekávaným a vlastně vedlejším výstupem našeho mnohaletého výzkumu, při kterém jsme zjišťovali, jak bakterie vyvolávající černý kašel vyřazuje obranyschopnost organismu,“ říká profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd
  http://www.novinky.cz/zena/zdravi/333624-cesti-vedci-maji-patent-na-vylepseni-vakciny-proti-cernemu-kasli.html

 

 • Science World, 16.4.14,
  Čeští vědci mají patent, který pomůže vylepšit vakcínu proti černému kašli
  Oznámení Grantové agentury ČR a Mikrobiologického ústavu AV: Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd při výzkumu bakterií způsobujících černý kašel nalezli metodu, jak zabránit jejich toxinu v potlačení obranyschopnosti člověka. … Objev českých vědců je už díky spolupráci s francouzskými kolegy chráněn americkým patentem a evropský je přihlášen.  „Patent je neočekávaným a vlastně vedlejším výstupem našeho mnohaletého výzkumu, při kterém jsme zjišťovali, jak bakterie vyvolávající černý kašel vyřazuje obranyschopnost organismu,“ říká profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
  http://www.scienceworld.cz/aktuality/cesti-vedci-maji-patent-ktery-pomuze-vylepsit-vakcinu-proti-cernemu-kasli/

 

 • České noviny, 16.4. 14,
  Čeští vědci mají objev, který pomůže v boji proti černému kašli
  Praha – Čeští vědci z Akademie věd ČR si nechali patentovat metodu, která může vylepšit vakcínu proti černému kašli. Díky jejich objevu se zabrání, aby jed bakterie této vysoce infekční nemoci tlumil obranyschopnost člověka. … Na látku už získali americký patent a výzkumnou licenci zakoupila farmaceutická firma. ČTK o tom dnes informovala Gabriela Bechyňská z Grantové agentury ČR, která výzkum s AV ČR spolufinancovala. Vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR se výzkumu bakterie černého kašle věnovali mnoho let. „Šťastnou náhodou jsme zkombinovali dvě mutace a zcela novým způsobem tak odstranili jednu z toxických aktivit bakterie,“ uvedl v tiskové zprávě profesor Peter Šebo.http://www.ceskenoviny.cz/veda_a_technika/zpravy/cesti-vedci-maji-objev-ktery-pomuze-v-boji-proti-cernemu-kasli/1068512

 

 • Hospodářská komora České republiky (HK ČR), 3.4.2014
  rozdala potřetí Řády Vavřínu významným osobnostem.
  Blahopřejeme Prof. RNDr. Blance Říhové z Mikrobiologického ústavu AV ČR k získání Platinového Řádu Vavřínu.
  Více na :  http://www.vavriny.cz/rad-vavrinu-2014

 

Items for Page: There are no posts that match the selection criteria.