K velmi překvapivým výsledkům dospěli čeští vědci, zabývající se výzkumem nového onemocnění, které v Severní Americe působí výrazný úbytek hmyzožravých netopýrů. Konkrétní mechanismy choroby nebyly až dosud známé, překvapivý byl také rozdíl v dopadech na netopýry v Evropě či Asii.

Syndrom bílého nosu, jak se choroba česky jmenuje, je způsoben plísní, která netopýry napadá v zimě v období hibernace. Toto kritické období, kdy pro hmyzožravce po dobu až šesti měsíců není dostupná žádná potrava, drobní létající savci přežívají ve stavu strnulosti. Jedná se o z fyziologického hlediska velmi náročné období a právě v této etapě života netopýry napadá plíseň Pseudogymnoascus destructans. Přestože se plíseň vyskytuje u netopýrů téměř na celé severní polokouli, pouze v Severní Americe je příčinou jejich hromadných úhynů. Evropští a asijští netopýři jsou, až na výjimky, schopni se s původcem onemocnění vyrovnat a infekci tolerují.

Konkrétní mechanizmy působení plísně byly až doteď zahaleny rouškou tajemství. O to překvapivější jsou výsledky výzkumu českých vědců, které otiskl prestižní vědecký časopis Scientific Reports. Tým složený z pracovníků několika ústavů AV ČR a moravských a českých vysokých škol totiž zjistil, že za touto ekologickou katastrofou stojí vitamín B2. „Chemickou analýzou jsme prokázali, že růst původce syndromu bílého nosu je doprovázen produkcí vitamínu B2,“ objasňuje Miroslav Kolařík z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky. Výsledkem je hromadění vitamínu jak v kultivačním roztoku v laboratoři, tak i v plísní napadených tkáních netopýrů. „Vitamín B2 v ultrafialovém světle fluoreskuje typicky oranžovou barvou, čehož se využívá i v terénní diagnostice choroby,“ dodává Hana Banďouchová z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Celý článek: https://www.vfu.cz/media-verejnost/informace-pro-media/tz/2016-09-14-netopyri-zabiji-vitamin-b2.html