Fotograf, který díky své profesi poznal mnoho zemí a setkal se s mnoha zajímavými lidmi, několik let pracoval jako vědecký fotograf na Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR. Ačkoli ztratil zrak, zájem o okolní svět ho neopustil.

Václav Fanta se narodil 17.dubna 1940. Základy pro své zaujetí vědeckou, reportážní a uměleckou fotografií získal při studiu na Střední umělecké grafické škole v Praze pod Petřínem, kterou absolvoval v letech 1954-1958. Ve dvaceti letech se dozvěděl o svém onemocnění očí – retinopatii – což je nezastavitelný degenerativní proces onemocnění sítnice. I přes to si za svou profesi a celoživotní zálibu vybral fotografování. V Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR působil v letech 1964-1980 jako vědecký fotograf.  Věnoval se převážně mikrofotografii, reportážní fotografii a vědeckou fotografii povznesl a obohatil o kompozici. Ve studiu fotografie pokračoval i nadále a v roce 1971 absolvoval obor Umělecké fotografie na pražském FAMU. V Mikrobiologickém ústavu měl pan Fanta svou první výstavu, což byla právě absolventská výstava k ukončenému studiu FAMU. Následovaly tři další výstavy jeho děl a poslední byla v roce 1978.

Fotografii se i nadále věnoval v různých oborech a zaměstnáních. Nejraději fotografoval Prahu, lidi nebo se věnoval reportáži či vědecké fotografii. Díky své profesi se setkával s významnými osobnostmi uměleckého i společenského života – např. s Janem Werichem, Miroslavem Horníčkem. Také hodně cestoval a jako fotograf poznal půl zeměkoule – např. Mexiko, Venezuela, Afghánistán a fotografie z cest vystavoval doma i v zahraničí.

Do padesáti let se panu Fantovi zrak průběžně zhoršoval a musel odejít do invalidního důchodu, po šedesátce už o zrak přišel úplně. Zde ovšem začíná druhá etapa jeho života. Přestože přišel o zrak, zájem o okolní svět ho neopustil a stále sršel vitalitou a optimismem. Se svou nemocí se naučil žít a při poznávání světa nevidomých se zároveň věnoval pomoci druhým, které osud postihl stejným způsobem. Zapojil se do organizací věnujících se zrakově postiženým, pro nevidové vymýšlel a pořádal poznávací zájezdy, byl u zrodu a založení pěveckého sboru nevidomých a slabozrakých Vocal club a sám vymyslel společenskou hru pro nevidomé Quardo, v níž již několik let probíhají turnaje a je populární i v zahraničí. Za svou vytrvalou pomoc zdravotně postiženým obdržel v roce 2016 i Cenu Olgy Havlové

A jak říká pan Fanta „ Na Mikrobiologický ústav vzpomínám s velkou láskou.“  V posledních patnácti letech se sem opět vrátil a pořádá zde prodejní výstavy grafik a kreseb, většinou darů umělců ze spolku Hollar, jejichž výtěžek věnuje na činnost pěveckého sboru nevidomých a slabozrakých Vocal klubu.