Jako každý duben oslavila Česká imunologická společnost (ČIS) ve spolupráci s Mikrobiologickým ústavem Akademie věd ČR (MBÚ) Mezinárodní den imunologie. Oslava začala přípravnou akcí 24. dubna 2024, CYI Mixer, která byla věnována mladým výzkumníkům a pořádaná Českými mladými imunology (CYI). Tato akce nabídla workshop BD cytometrie, vědecké přednášky, networkingové aktivity a panelovou diskusi o propojení laboratoře s komerční sférou.

 

 

Program pokračoval 25. dubna 2024, kdy byl oficiální den imunologie oslaven dopoledními přednáškami vědců, kteří koncem minulého roku obdrželi cenu ČIS „Sterzl’s Award“ a CIS-ARPA „Pospisil-Campa-Mosca Award“ za nejlepší vědecké publikace. Odpoledne sérii přednášek pak završil seminář hlavní řečnice prof. Adriany Albini (Evropský onkologický institut, Milán, Itálie), jedné z mezinárodně nejuznávanějších vědkyň. Celý den byl zakončen klavírním koncertem Lucie Biľové a Dany Miklošové.

Všechny aktivity byly pod záštitou Evropské federace imunologických společností (EFIS). Účast prof. Albini proběhla ve spolupráci s italskou ambasádou a Italským kulturním institutem v rámci Dne italského výzkumu a Made in Italy in the World. Celý program byl vysílán online, aby byla umožněna širší účast.

 

 

V samotný Mezinárodní den imunologie, 29. dubna 2024, navštívil Laboratoř imunoterapie prof. Pramod Srivastava, ředitel Centra pro imunoterapii rakoviny a infekčních nemocí a odborník na stresem indukované proteiny v imunitní odpovědi proti rakovině, který objevil křížovou prezentaci antigenů proteinu tepelného šoku. Díky dlouhodobému přátelství s vedoucím laboratoře, Dr. Lucou Vannuccim, strávil jeden den ve společnosti členů laboratoře. Společně diskutovali o svých výzkumných aktivitách i výsledcích, a to i s ohledem na možnou spolupráci pro rozvoj protinádorových imunoterapií.