Řasy jako továrna na cenné látky – na světové výstavě Expo je model fotobioreaktoru

Skleněná svítící palma je na světové výstavě v Dubaji stálým exponátem Mikrobiologického ústavu AV ČR. Projekt zvaný Alga Oasis umělecky ztvárňuje model  fotobioreaktoru pro pěstování řas, které poskytují nutričně bohatý zdroj potravy. K vidění je v Českém pavilonu na Expo 2020.

Mikroskopické řasy jsou malou továrnou na cenné látky pro moderní biotechnologie. Pomocí řas může být řešeno mnoho současných problémů, jako je třeba nedostatek kvalitních potravin. Vznikl tak nápad představit tento proces veřejnosti v umělecky ztvárněné podobě. Návrh dobře zapadl do konceptu českého pavilonu „Connecting minds, building the future“.

„Pro Mikrobiologický ústav a jeho pracoviště v Třeboni je opravdu velká čest, že máme možnost se této prestižní výstavy zúčastnit “, dodává ředitel pracoviště Jiří Hašek.

Foto: Michal Kohút

Objekt reaguje na diváka

Výroba Alga Oasis (alga ve významu řasa – z latiny, oasis anglicky oáza) trvala více než rok a každý její prvek byl vyroben unikátně právě pro tento projet tak, aby odolal extrémním podmínkám venkovního prostředí Arabského poloostrova.

Alga Oasis je inspirována technologií fotobioreaktoru. Je to samostatně stojící objekt, vyrobený z kruhovitě uspořádaných skleněných trubic tvořících dynamicky tvarovanou stylizovanou palmu vyzařující světlo. Uvnitř skleněných trubic probublává kapalina, přičemž bubliny vznikají v místě, kde se divák pohybuje. Objekt reaguje na diváka i změnou světelného schématu.

Děj uvnitř exponátu vysvětluje světelně zvýrazněný středový pás s obrazovými světelnými ilustracemi. Součástí je i animace, kterou si lze prohlédnout na osobních zařízeních připojených na internet.

 

Autorem Alga Oasis je multimediální umělec Michal Kohút, absolvent VŠUP v Praze. Ve své tvorbě snoubí přístupy mezi uměleckými technikami a technologiemi z různých oborů. Jeho typickým rukopisem je spojení dynamičnosti s jemností a cit pro detail.

Čas mikroskopických řas jako zdroje potravin může přijít s rostoucím počtem lidí na planetě nebo zhoršujícími se podmínkami pro tradiční zemědělství vlivem klimatických změn. I když se mikroskopické řasy ani v nejbližších letech nestanou masovou potravinou nahrazující obiloviny, mají přesto pro člověka velký potenciál.