POSLÁNÍ
Dřevokazné houby způsobují řadu problémů ve stavebnictví po celém světě. Vyskytují se tam, kde je vyšší vlhkost, zejména pokud je dřevo v přímém kontaktu s půdou či vodou. Tyto houby patřící nejčastěji mezi basidiomycety, jsou v mnoha případech rezistentní na současné fungicidy. Nejznámější z nich, Serpula lacrymans, je každoročně odpovědná za škody v řádech milionů USD. Je všeobecně známo, že je-li dřevo řádně ošetřeno, zůstává déle „zdravé“ a prodlužuje se významně jeho životnost. Poptávka po kvalitní a vysoce účinné prevenci výskytu dřevokazných hub vzhledem k oblibě dřeva je trvale vysoká.

TECHNOLOGIE
Ochranný přípravek obsahující částice nanoSelenu byl vyvinut ve spolupráci s firmou Thermo Sanace s.r.o., která se specializuje na sanace dřevěných konstrukcí či celých budov zasažených dřevomorkou. Tým hledal technologii, která by vylepšila antifungální vlastnosti přípravku BochemitTM. BochemitTM patří mezi nejprodávanější nátěrovou prevenci dřevokazných hub na českém trhu. Kombinace přípravku s nanoSelenem a přípravku BochemitTM vykazuje vyšší účinnost proti dřevokazným hubám, zejména Serpula lacrymans.

VÝHODY:
– synergický efekt a vylepšené fungicidní vlastnosti v kombinaci s jedním z nejvýznamnějších přípravků na českém trhu (BochemitTM)
– jednoduchá technologie
– nízké investiční požadavky potřebné pro zavedení produktu do výroby

KOMERČNÍ VYUŽITÍ
Přípravek je určen pro kombinované použití s produktem BochemitTM jako preventivní nátěr pro ošetření dřeva před napadením škůdci a dalšími riziky.

STATUS OCHRANY DV
Podaná přihláška vynálezu PV 2020-400

FÁZE VÝVOJE TECHNOLOGIE
TRL 5 : Validace technologie a její přenesení do reálného prostředí. Testování technologie mimo laboratoř a její úprava pro externí podmínky.

STRATEGIE PRO HLEDÁNÍ PARTNERA
Licencování

DALŠÍ INFO
Chudobová et al., FEMS Microbiology Letters, 2014, 351(2), 195-201
Gabriel et al.,BMS Fungal Biology Reviews, 2017, 31, 212-217

KLÍČOVÁ SLOVA
ošetření dřeva, ochranný nátěr, nanočástice, selen, Serpula lacrymans

KATEGORIE
chemie, stavebnictví, ochrana dřeva, fungicid

VLASTNÍCI TECHNOLOGIE
Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i
Vysoké učení technické v Brně
Thermo Sanace s.r.o.

INSTITUCE
IMIC, Prague, Czech Republic

Kontakt:
Transfer technologií
RNDr. Dana Douděrová
tel: 296 442 383
e-mal: dana.douderova@biomed.cas.cz