Nová diagnostika infekčních onemocnění na cestě z laboratoře do nemocnic

Výsledky interdisciplinárního výzkumného týmu vedeného prof. Vladimírem Havlíčkem z Mikrobiologického ústavu AV ČR v Praze naznačují, jak bychom mohli pomocí látek v moči nemocných jedinců včasně a neinvazivně diagnostikovat bakteriální nebo houbové infekce. Výzkum probíhal ve spolupráci s laboratořemi z řady českých nemocnic a podpořila jej Grantová agentura České republiky (GA ČR). Bakteriální a houbové infekce významně přispívají ke globální nemocnosti…

Alena Nehasilová získala Cenu ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce za rok 2024

Na letošním ročníku agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích byla Alena Nehasilová z Mikrobiologického ústavu AV ČR oceněna prestižní Cenou ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce za rok 2024, kde získala 3. místo. Toto ocenění je udělováno za výjimečné a inovativní výsledky ve výzkumu a rozvoj v oblasti zemědělství. Alena Nehasilová cenu získala za…

Není překladatel jako překladatel aneb i buňky potřebují výkladový slovník

  Když se utvářela molekulární podstata života, nechybělo málo a mohlo dojít k fatálnímu pomatení jazyků jeho základních tvůrců. V takovém případě by žádný život možná ani nevznikl, tedy určitě ne ve formě, jakou známe dnes. Molekulární řečí buněk se po mnoho let zabývají čeští molekulární biologové z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR pod vedením Dr. Leoše Valáška.…

Mikrobiologický ústav AV ČR získal evropské ocenění excelence lidských zdrojů

Prestižního ocenění HR Excellence in Research Award uděluje Evropská komise institucím, které prokázaly pokrok ve správě lidských zdrojů a podpoře výzkumných pracovníků. Nově toto ocenění získal i Mikrobiologický ústav AV ČR. Zajištění kvalitních a transparentních pracovních podmínek jak pro stávající, tak pro nově příchozí pracovníky ve výzkumu je cílem institucí, které se ucházejí o prestižní ocenění Excelence…

Amatérský mykolog našel na Pálavě vzácnou houbu, která dosud rostla jen v USA

Unikátní podzemní houbu objevil amatérský mykolog na Milovické stráni v CHKO Pálava. Ve spolupráci s vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR ji identifikoval jako sesličku poduškovitou. Ta je přitom známá pouze z horských lesů na západě Spojených států a patří mezi vzácné a chráněné druhy. V Evropě se našla vůbec poprvé. Seslička je velká houba s podzemními či částečně podzemními plodnicemi, které…

Leoš Valášek se stal novým členem prestižní organizace EMBO

Leoš Valášek z Mikrobiologického ústavu Akademie věd (MBÚ) byl zvolen členem Evropské organizace pro molekulární biologii (EMBO). Prestižní komunitu EMBO v současnosti zastupuje více než 2000 vědkyň a vědců z celého světa. Letos se Valášek stal jedním ze 120 nově přijatých členů, což ho řadí mezi 19 členů v České republice.   „Stát se členem EMBO je pro každého…

Také letos MBÚ představil svůj výzkum na VědaFestu

Letošní VědaFest na téma „Věda vzdělává“, oslavil svůj dvacátý ročník. Mezi účastníky opět nechyběl ani Mikrobiologický ústav AV ČR (MBÚ), který ve středu 19. června 2024 na Vítězném náměstí v Dejvicích prezentoval svůj výzkum Návštěvníci VědaFestu měli možnost zhlédnout celkem 112 expozic, včetně slavnostního zahájení, kterého se zúčastnil i ředitel MBÚ, Jiří Hašek. Akce nabídla…

Houbu objevenou v plících pacienta pojmenovali po českém vědci

Mezinárodní tým mykologů z Nizozemí a Iránu objevil u íránského pacienta s dýchacími problémy nový druh houby způsobující plicní onemocnění. Pojmenovali ji Aspergillus hubkae jako výraz ocenění za dlouhodobou práci českého vědce Víta Hubky (38 let) z Mikrobiologického ústavu AV ČR. V historii české vědy bylo takto mladému výzkumníkovi uděleno podobné uznání velmi výjimečně. Vít Hubka se s týmem kolegů z Akademie…

Nové poznatky o regulaci aktivity transkripčního faktoru Gcn4 v prostorově strukturovaných populacích kvasinek

Rychlá reakce buněk kvasinek i savců na měnící se prostředí je důležitým předpokladem jejich přežití. Transkripční faktor Gcn4p pomáhá kvasinkovým buňkám rychle reagovat na dostupnost aminokyselin v prostředí a odpovídajícím způsobem přizpůsobit jejich metabolismus. Aktivitu tohoto faktoru lze regulovat na úrovni jeho translace a stability. V práci publikované v časopise mBio vědecké týmy Zdeny Palkové…

Pokud by bakterie mangan nevyužily, čekal by Zemi stejný osud jako Mars – Rozhovor s doktorem Janem Čapkem

Jan Čapek vyhrál ústavní soutěž disertačních prací. Pracuje na odhalení významu manganu u bakterií, jednou z nichž je i bakterie Bordetella pertussis, která způsobuje černý kašel. „V mojí disertační práci jsem zjistil, že B. pertussis akumuluje vysoká množství manganu, ale zároveň disponuje genetickým trikem, který jí pomáhá překonat případnou intoxikaci tímto kovem. Nic podobného doposud popsáno nebylo.“…