Leoš Valášek se stal novým členem prestižní organizace EMBO

Leoš Valášek z Mikrobiologického ústavu Akademie věd (MBÚ) byl zvolen členem Evropské organizace pro molekulární biologii (EMBO). Prestižní komunitu EMBO v současnosti zastupuje více než 2000 vědkyň a vědců z celého světa. Letos se Valášek stal jedním ze 120 nově přijatých členů, což ho řadí mezi 19 členů v České republice.   „Stát se členem EMBO je pro každého…

Také letos MBÚ představil svůj výzkum na VědaFestu

Letošní VědaFest na téma „Věda vzdělává“, oslavil svůj dvacátý ročník. Mezi účastníky opět nechyběl ani Mikrobiologický ústav AV ČR (MBÚ), který ve středu 19. června 2024 na Vítězném náměstí v Dejvicích prezentoval svůj výzkum Návštěvníci VědaFestu měli možnost zhlédnout celkem 112 expozic, včetně slavnostního zahájení, kterého se zúčastnil i ředitel MBÚ, Jiří Hašek. Akce nabídla…

Houbu objevenou v plících pacienta pojmenovali po českém vědci

Mezinárodní tým mykologů z Nizozemí a Iránu objevil u íránského pacienta s dýchacími problémy nový druh houby způsobující plicní onemocnění. Pojmenovali ji Aspergillus hubkae jako výraz ocenění za dlouhodobou práci českého vědce Víta Hubky (38 let) z Mikrobiologického ústavu AV ČR. V historii české vědy bylo takto mladému výzkumníkovi uděleno podobné uznání velmi výjimečně. Vít Hubka se s týmem kolegů z Akademie…

Nové poznatky o regulaci aktivity transkripčního faktoru Gcn4 v prostorově strukturovaných populacích kvasinek

Rychlá reakce buněk kvasinek i savců na měnící se prostředí je důležitým předpokladem jejich přežití. Transkripční faktor Gcn4p pomáhá kvasinkovým buňkám rychle reagovat na dostupnost aminokyselin v prostředí a odpovídajícím způsobem přizpůsobit jejich metabolismus. Aktivitu tohoto faktoru lze regulovat na úrovni jeho translace a stability. V práci publikované v časopise mBio vědecké týmy Zdeny Palkové…

Pokud by bakterie mangan nevyužily, čekal by Zemi stejný osud jako Mars – Rozhovor s doktorem Janem Čapkem

Jan Čapek vyhrál ústavní soutěž disertačních prací. Pracuje na odhalení významu manganu u bakterií, jednou z nichž je i bakterie Bordetella pertussis, která způsobuje černý kašel. „V mojí disertační práci jsem zjistil, že B. pertussis akumuluje vysoká množství manganu, ale zároveň disponuje genetickým trikem, který jí pomáhá překonat případnou intoxikaci tímto kovem. Nic podobného doposud popsáno nebylo.“…

Vědci a lékaři zahájili unikátní studii černého kašle. Hledají pacienty, kteří nemoc prodělali

Státní zdravotní ústav eviduje od začátku letošního roku přes 13 000 případů černého kašle, což odpovídá stavu z 60. let minulého století. Týdně přibývá přes tisíc nakažených. Letos už na černý kašel zemřeli tři lidé, z toho jeden novorozenec. K lepšímu porozumění nemoci a vývoji efektivnějších vakcín má přispět nový výzkum vědců z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV…

Blíží se druhý ročník letní školy Tumor Microenvironment and Immunity

Česká imunologická společnost (ČIS) pořádá ve spolupráci s Mikrobiologickým ústavem AV ČR 2. ročník letní školy „Tumor Microenvironment and Immunity“. Tato akce se uskuteční 26.-29. 6. 2024 na zámku Nové Hrady. Akce je určena pro doktorandy a čerstvé absolventy doktorandského studia a je pořádána pod záštitou EFIS, NÚVR a AZV ČR. Součástí programu jsou přednášky vynikající skupiny…

Ohlédnutí za Dnem imunologie 2024 – CYI mixer, návštěva prof. Albini a prof. Srivastava

Jako každý duben oslavila Česká imunologická společnost (ČIS) ve spolupráci s Mikrobiologickým ústavem Akademie věd ČR (MBÚ) Mezinárodní den imunologie. Oslava začala přípravnou akcí 24. dubna 2024, CYI Mixer, která byla věnována mladým výzkumníkům a pořádaná Českými mladými imunology (CYI). Tato akce nabídla workshop BD cytometrie, vědecké přednášky, networkingové aktivity a panelovou diskusi o propojení…

Téma výzkumu na MBÚ pro mě představuje zajímavou výzvu – Rozhovor s PhD studentem Daniilem Starenko

Daniil Starenko vyhrál se svým výzkumem polymerních konjugátů, které mohou pomoct při léčbě nádorových onemocnění, ústavní soutěž diplomových prací. Během magisterského studia se věnoval biochemii, avšak nyní se ve svém doktorandském projektu zabývá imunologií. „Témata, kterými se zabývá Laboratoř nádorové imunologie mě vždy zajímala a skoro jsem neváhal, než jsem do laboratoře nastoupil,“ říká.  …

Představujeme výsledek spolupráce mezi Mikrobiologickým ústavem AV ČR a Univerzitou Palackého v Olomouci

Mikrobiologický ústav AV ČR (MBÚ) společně s Univerzitou Palackého v Olomouci (UP) v nedávné publikaci ukázal, že protonovaná forma cyklosporinu A (CsA), který je častým imunosupresivem používaným při transplantacích lidských tkání, v plynné fázi přechází na isocyklosporin A (isoA). Toto je problém: vzniklý isoA je artefaktem analytické metody, který může uměle snižovat správnou koncentraci CsA, třeba v lékové formě.…