Vědci řeší miliardy let starou záhadu regulace fotosyntézy u bakterií

Bakterie v chladném polárním potoce získávají energii ze světla. Odborníci ale zatím nedokázali odhalit, jak jejich fotosyntéza vlastně funguje. Miliardy let starou záhadu se proto s pomocí molekulárních metod snaží rozluštit  čeští vědci. Objev by mohl v budoucnu pomoci při produkci cenných látek závislých na fotosyntéze. Fotosyntéza je proces, při kterém rostliny a jiné organismy…

Profesor Haruki Okamura navštívil MBÚ ve spolupráci s Laboratoří imunoterapie

21. března 2024 na MBÚ přednášel profesor Haruki Okamura, který působí v Hyogo College of Medicine na Oddělení nádorové imunologie a buněčné terapie v Japonsku.     Profesor Haruki Okamura objevil a poprvé naklonoval a studoval interleukin-18 (IL-18), čímž charakterizoval různé imunologické aktivity této molekuly. Právě na toto téma se uskutečnila jeho přednáška „Biology of…

Vědci popsali nový a složitější mechanismus syntézy hlavního „protistresového“ proteinu

Při nedostatku kyslíku či živin buňky podléhají stresu. Osud stresované buňky z velké míry řídí protein ATF4. Ten zajišťuje, aby se buňky ze stresu rychle vzpamatovaly a nestaly se pro své okolí nebezpečné – například nekontrolovaným dělením a vznikem nádorových onemocnění. Vědci z Mikrobiologickém ústavu AV ČR teď významně rozšířili popis již víc než dvacet let…

Jan Čapek si odnesl výhru v ústavní PhD Thesis Competition

V pátek 15. 3. 2024 se v rámci ústavních seminářů konala soutěž o nejlepší disertační práci, které se účastnili doktorandi MBÚ – Jan Čapek, Jan Rasl, Rutuja Patil, Izabela Mujakić, František Sklenář, Veronika Kselíková, Martina Hurtová a Waheed Ur Rahman. Ti odprezentovali výzkumné projekty svých disertačních prací.     Odbornou porotu tvořili Jana Kamanová, Petr…

Daniil Starenko v rámci IMIC seminářů oceněn výhercem Master Thesis Competition

V pátek 8. 3. 2024 se v rámci IMIC seminářů na MBU konala soutěž o nejlepší diplomovou práci. Té se zúčastnili studenti Michaela Grobarčíková, Michaela Glozlová, Ivana Čurnová a Daniil Starenko, kteří odprezentovali výsledky svých výzkumných projektů, na kterých v MBU pracovali. V odborné porotě zasedli vědci Kateřina Bišová, Tomáš Cajthaml, Libor Krásný a Miloslav…

Peter Šebo ve videu AV ČR: o černém kašli a proč se šíří

Černý kašel představuje závažné respirační onemocnění, které je způsobeno bakterií Bordetella pertussis. Prof. Peter Šebo, který v MBU vede Laboratoř molekulární biologie bakteriálních patogenů, se touto nemocí se zabývá již přes třicet let. Na Akademii věd ČR vzniklo video, ve kterém vysvětluje, proč se černý kašel v ČR šíří, co způsobuje, a kdo by se měl nechat…

Nadcházející konference: Advances in Chromatography and Electrophoresis & Chiranal 2024

Rádi bychom vás upozornili na nadcházející konferenci Advances in Chromatography and Electrophoresis & Chiranal 2024, což je bienální setkání specialistů na separační metody pokrývající základní aplikovaný výzkum v chemii, fyzice, biologii, medicíně, forenzních vědách a příbuzných oborech. Více informací naleznete na webových stránkách: https://chiranal2024.upol.cz/. Konference se bude konat v Olomouci 17. – 20. června 2024.…

Kapka jako symbol nové vizuální identity Mikrobiologického ústavu AV ČR

Největší pracoviště v České republice, které komplexně studuje vlastnosti mikroorganismů z hlediska základního výzkumu i praktické využitelnosti v průmyslu, medicíně a řadě dalších oborů – to je Mikrobiologický ústav AV ČR. S ohledem na potřebu moderní, efektivní a sjednocující komunikace představuje toto pracoviště nové logo a vizuální identitu, která reflektuje vizi stát se moderní vědeckou instituci globálního…

PR manažerkou MBÚ se stala Nikola Vildová

15. února 2024 nastoupila na MBÚ nová koordinátorka pro vnitřní a vnější vztahy Nikola Vildová, MSc. Jejím úkolem bude kompletní zajištění PR a marketingových aktivit ústavu. Především pak komunikační podpora vědeckých týmů, spolupráce s médii, správa webu, sociálních sítí a také organizace odborných i popularizačních akcí. Nikola Vildová vystudovala Biomedicínu a Komunikaci vědy na univerzitě…

Pomocník i hrozba. Na neznámé houby se zaměří odborníci různých profesí

Všudypřítomné houby se hojně využívají v potravinářství, v biotechnologiích i medicíně. Přesto je většina z nich neznámá. Důkladně zmapovaný není ani jejich léčivý potenciál, stejně jako rizika pro lidské zdraví či životní prostředí. Nově je bude studovat interdisciplinární tým v programu Houby – nové hrozby i příležitosti (MycoLife – svět hub), který financuje Strategie AV21 Akademie věd ČR.…